štvrtok 22. septembra 2016

Richard Branson: Nechcete už nikdy pracovať?

Počas mnohých rokov v biznise som sa naučil jednu vec: ak nájdete svoju skutočnú vášeň, kariéra na vás bude čakať hneď za najbližším rohom.
Nikdy som nemal to, čo sa bežne nazýva "robotou", hoci som počas piatich dekád pracoval každý boží deň.

Len musíte nájsť rovnováhu medzi prácou a zábavou - všetko je to súčasť života.
Dobre si to uvedomoval známy antropológ a profesor Wade Davis. Mali sme to šťastie, že sme si mohli vypočuť jeho myšlienky na nedávnom Virgin Unite Leadership Gathering na našom Necker Islande - a tiež nám prečítal niekoľko inšpiratívnych slov z príhovoru, ktorý si jeho dcéra pripravila k promócii.Bolo tam viacero brilantných rád pre mladých ľudí, a okrem toho aj zaujímavé pohľady na to, čo je vlastne práca.
"Kariéra nie je niečo, čo si na seba dáte ako kabát. Rastie vo vás krok po kroku, rozhodnutie za rozhodnutím, a skúsenosť po skúsenosti. Všetko sa nabaľuje. Žiadna práca nie je zbytočná. Nič nie je stratou času, ak nebudete naschvál svojim časom plytvať. Šofér v taxíku vás môže naučiť toľko čo pútnik v Indii, šialenec potuľujúci sa po Sahare, a určite toľko čo vysokoškolský profesor."Tiež nám ukázal rozdiel medzi slovami "work" (práca), a "job" (zamestnanie, robota). "Job" pochádza zo starofrancúzkeho slova "gober", ktoré znamenalo "pohltiť", zatiaľ čo "work" pochádza zo starej angličtiny, a znamená čin, skutok či akciu. To druhé sa mi pozdáva viac.

"Ak sa postavíte do cesty príležitostí, schválne sa uvediete do situácii kde nie je iná možnosť, len sa pohnúť vpred, len uspieť, vytvárate silu, ktorá vás nakoniec poženie do novej úrovne žitia, takej o ktorej ste len pár mesiacov dozadu len snívali.

Zistíte, že práca ktorú robíte je len "šošovkou", cez ktorú môžete na určitý čas sledovať a zažívať svet okolo seba. Cieľom je nie len zarobiť si na živobytie, ale si život vytvoriť, nájsť zmysel. Aj keď viete, že v skutočnosti si nedokážete nič naplánovať. Že nikdy nenájdete "návod", ktorý vám ukáže výsledok niečoho tak komplexného, ako je ľudský život."


Či už ste čerstvý absolvent, čerstvý dôchodca, alebo kdekoľvek medzi, pred, či za tým - vždy máte príležitosť zamyslieť sa, čo chcete so svojim životom urobiť. Ak dokážete nájsť svoju vášeň, už nikdy nebudete mať "robotu".
A teraz, keď dovolíte, vrhnem sa naspäť do práce.

Zdroj: Richard Branson: Finding your passion means you’ll never have a job
Preložil: Andrej Kras (ArPharazôn)
Obrázky: viď. originálny článok

Tento článok je možné v neskrátenej a neupravenej podobe šíriť nekomerčným spôsobom s pridaním zdroja http://kapitalizmus24902.blogspot.sk vrátane všetkých skôr uvedených zdrojov a celej tejto poznámky. A ideálne by bolo, ak by ste sa na mňa nejako nakontaktovali.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára