utorok 31. mája 2016

Chcete sa mať dobre? Buďte skutočným egoistom

Egoista.

To je to hovädo z obrovským SUV, ktoré sa vám šuchlo na vaše parkovacie miesto.
Alebo tá pani, ktorá zobrala z regálu obidva posledné oleje.
Je to váš bratranec, ktorý vypil všetku vodu, takže po zvyšok dňa budete musieť presedieť v 40 stupňovom aute nasucho.

Byť egoistom znamená byť zlý. Určite.
Že?

... možno nie.
Teda aspoň ja osobne s tým nesúhlasím.

Keď používame slovíčko "egoista" vyjadrujeme totiž dva významy.
"Sebec" - teda človek mysliaci na svoje blaho, a "sviňa" - odporná povaha či správanie, človek bez rešpektu a vnútornej miery slušnosti.
Podvedome preto očakávame, že ak je niekto egoista, tak je sebecký, a zároveň aj neslušným hulvátom bez štipky taktu.

Ale - a tu sa dostávame k pointe blogu - tieto dve veci spolu v princípe nesúvisia.
Ak sa pozriete do slovníka, zistíte, že "egoista" znamená jediné. Človek konajúci v záujme svojho prospechu.
Niekto, kto chce sám sebe dobre.
Nikde sa tu nespomína, že musí ísť za svojim prospechom hlava-nehlava. Ani, že to musí byť nevychovaná sviňa. Len proste robí veci tak, aby sa mal sám dobre.

A robíme to všetci.
Je to prirodzené. Každý chce pre seba to najlepšie. Každý chce mať šťastnejší život.
V skutočnosti je túžba po lepšom živote motorom všetkého živého na zemi. Evolúcia. Posun vpred.

Keď sa nad egoizmom zamyslíte hlbšie, zistíte, že to vôbec neznamená "myslieť len na seba", a už obzvlášť to nie je "sviňa".
Skutočný egoista je presný opakom - človekom, ktorý chce aby sa všetko okolo neho malo dobre.
Neviete si predstaviť, prečo by to tak malo byť? Tak sa na to poďme pozrieť do hĺbky:

Vo svete v ktorom žijeme nikdy nie sme sami.
Obklopuje nás rodina, priatelia, cudzí ľudia. Príroda a svet okolo nás.
Ako skutoční egoisti chceme mať život čo najlepší pre samých seba. A preto musíme dbať na veci, ktoré spôsobujú to, že náš život je šťastný.
Rodina. Ak sa vždy poobede hádam zo ženou, a cítim sa z toho potom nanič, tak to nepridáva k môjmu šťastiu. V mojom egoistickom záujme teda logicky musí byť to, aby som so ženou mal dobré vzťahy. A tiež to, aby bola spokojná aj ona. Keď bude spokojná, bude šťastnejšia, a automaticky prinesie viac radosti do života mne.
Ostatní ľudia. Nikto nechce žiť a pracovať tam, kde sa necíti dobre. Obzvlášť nie ja, egoista. Ostatní ľudia sú kolegovia v práci, kamaráti na pive. Náhodní hráči na husle v podchode, alebo spolucestujúci v MHD. Títo všetci ovplyvňujú môj svet, a môžu pridávať či uberať z môjho celkového šťastia. Ak sa k nim budem správať úctivo a milo, je veľká šanca, že sa aj oni tak zachovajú ku mne. A to znamená lepší deň, viac šťastia.
Príroda. To by som nebol ja, keby som sa neobtrel aj okolo témy Zeme. Ale pravdou je, že životné prostredie a svet okolo nás prispieva k nášmu šťastiu obrovskou mierou. Či už vyjdem na prechádzku do lesa, dám si na raňajky šťavnaté, sladké ovocie, alebo mám len tú výsadu, že nemusím po vonku chodiť bez rúšky proti smogu - všetko mi to umožňuje žiť, a robí život šťastnejším. Mojim egoistickým zámerom teda je, aby sa zem mala čo najlepšie.
Ja sám. A potom sú tu tie veci, ktoré mám plne pod kontrolou, a len si ich musím "dovoliť". Odstrihnúť sa od toho čo sa očakáva, alebo čo je "správne". Robiť bez pocitu viny, hanby či sebaobviňovania veci, ktoré môj deň spravia lepším. Úplne sebecky si spraviť radosť. Keď budem spokojný ja, môjmu okoliu sa bude určite žiť lepšie, ako keby som bol ten uhundraný človek, ktorý zazerá a nadáva v MHDčke.

Skutočný egoista vie, že jeho úlohou je mať sa v živote čo najlepšie. Čím lepšie sa bude mať on sám, tým lepšie sa bude mať aj jeho okolie. A čím lepšie bude jeho okolie, tým lepšie sa bude mať sám.


Je na čase prestať zaznávať egoistov, a pomenovať veci správnymi menami.
Ak sa niekto chová ako hovädo, je OK nectiť a nerešpektovať ho.
Ale nie je dôvod hnevať sa na ostatných, keď sa chovajú egoisticky. Je v poriadku byť egoistom, a postaviť seba na prvé miesto.

Dočítali ste sa až sem? Tak už to nebudem naťahovať :)
Na záver už len jedna myšlienka.
Žite život tak, aby ste v ňom mali čo najviac radosti. Nie je to jednoduché, a často sa to zdá priam nemožné. Ale je to spôsob, ako prežiť naplnený deň a potom nemusieť ľutovať minulosť.

Deň v ktorom ste zo seba mali radosť je ten, ktorý sa počíta.
Je to egoistické. A je to v poriadku.


Autor: Andrej Kras (ArPharazôn)
Fotky: Asshole - Butterbean, cc-by
Happiness - Quinn Dombrowski, cc-by


Tento článok je možné v neskrátenej a neupravenej podobe šíriť nekomerčným spôsobom s pridaním zdroja http://kapitalizmus24902.blogspot.sk vrátane všetkých skôr uvedených zdrojov a celej tejto poznámky. A ideálne by bolo, ak by ste sa na mňa nejako nakontaktovali.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára