utorok 19. apríla 2016

Chcete zbohatnúť? Míňajte!

Dnes ráno som si spomenul na jednu príhodu, ktorú som kedysi dávno počul.
Je o Slovenke, ktorá išla pracovať na mestský úrad do Švajčiarska. Dostala na starosti obstarávanie služieb a produktov pre mesto. Pred jej prvým zadaním sa jej nadriadený opýtal, ako bude postupovať, keď jej dá za úlohu zabezpečiť pre mesto nové chodníky.

"Samozrejme, že vyhlásime konkurz. Nazhromaždíme dostatok ponúk od rôznych firiem, a vyberieme tú cenovo najvýhodnejšiu, aby sa neplytvalo peniazmi daňovníkov" odpovedala hrdo.

"To teda nie." odpovedal jej nadriadený. "Odteraz budete postupovať takto: nájdete firmy v našom meste, ktoré robia to čo potrebujeme, a vyberiete spomedzi nich tú najvýhodnejšiu. Ak v meste takú firmu nemáme pohľadáte v celej commune (to je niečo ako náš okres). A ak ani potom nenájdete to, čo hľadáte, môžete osloviť firmy z celého kantónu (štát federácie, niečo ako u nás kraj)."


Prečo chcel človek z mestského úradu takto postupovať, je vám asi všetkým jasné.

Ak by mesto míňalo peniaze mimo svojej samosprávy, communy alebo kantónu, v podstate by sa vykrádalo - pretože by bola len veľmi malá šanca, že sa tie peniaze niekedy vrátia naspäť. Keď však peniaze dajú firmám, ktoré fungujú v ich meste, všetko sa vráti naspäť. zamestnanci miestnej firmy si nepôjdu kúpiť rožky do susedného mesta. Kúpia si ich v pekárni na rohu. Ak bude majiteľ firmy potrebovať postaviť v záhrade altánok, určite si nezavolá niekoho zo zahraničia, ale môže dať prácu miestnemu tesárovi.


A všetci títo ľudia spravia so svojimi peniazmi s veľkou pravdepodobnosťou to isté.

Peniaze, ktoré zostávajú doma, násobia prosperitu pre všetkých. Pekár si vďaka zárobku bude môcť rozšíriť pekáreň a najať nových ľudí, a tak ďalej a tak ďalej. Švajčiari to dobre vedia, a sú po generácie na tento model zvyknutí.

V realite to síce nefunguje až tak pekne ako na papieri - vždy si niečo pôjdeme kúpiť do Tesca, alebo si kúpime niečo od zahraničných predajcov cez Ebay alebo AliExpress. Niektorí podnikatelia prelejú svoje zisky do Panamy, do Británie alebo na Cyprus - ale to je len malá časť. Väčšinou platí, že peniaze, ktoré dáte Slovenským podnikateľom sa vám nakoniec vrátia - a po ceste spravia veľa dobrého.

Nevieme ovplyvniť to, ako sa u nás budú míňať štátne peniaze (resp. to vyžaduje väčšiu námahu). Ak to dokážete, zoberte si pre dobro všetkých k srdcu Švajčiarsky príklad, a zaveďte ho do praxe vo vašom úrade :) Ale pracovať na tom môžeme všetci.

Pred tým, než si dnes pôjdete kúpiť čínsky cesnak a talianske jablká do nemeckého supermarketu, skúste sa zastaviť na tržnici, a kúpiť ovocie a zeleninu tam.

Správne míňanie je to, čo môže zo Slovenska urobiť bohatú krajinu, a v konečnom dôsledku to obohatí nás všetkých.

Správnym míňaním k bohatstvu!


Myslíte si, že som na niečo zabudol? Nesúhlasíte so mnou? Dajte mi vedieť v komentároch!
Súhlasíte? Tak zdieľajte tento blog so svojimi priateľmi :)


Autor: Andrej Kras (ArPharazôn)
Fotky: Flickr, cc-by (neskopíroval som si link na autora ... ak na túto fotku narazíte, dajte mi plz vedieť a nalinkujem!)


Tento článok je možné v neskrátenej a neupravenej podobe šíriť nekomerčným spôsobom s pridaním zdroja http://kapitalizmus24902.blogspot.sk vrátane všetkých skôr uvedených zdrojov a celej tejto poznámky. A ideálne by bolo, ak by ste sa na mňa nejako nakontaktovali.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára