sobota 21. februára 2015

Všetci slúžime, alebo Chcete byť sám sebe pánom?

Keď som začínal s podnikaním, mal som krásnu ideu.

Že budem nezávislý. Že budem sám sebe pánom. Nikto mi nebude hovoriť, čo mám robiť.


Ale netrvalo dlho, a z krásneho sna som musel vytriezvieť. Uvedomiť si jednoduchú pravdu, ktorá je v knižnej sérii Pieseň Ľadu a Ohňa (Hra o Tróny, atď ...) dokonca bežným pozdravom.

Valar dohaeris.

Všetci musia slúžiť.

Všetci. Bez výnimky. Zamestnanec, zamestnávateľ, podnikateľ či živnostník.
A čím väčšia je naša zodpovednosť, tým viac musíme slúžiť.
Slúžime svojim zamestnancom, svojim zákazníkom, šéfovi. Slúžime ľuďom z rôznych úradov, a oni zase (možno, niekedy) slúžia nám.


Samozrejme, najviac je to vidno na živnostníkoch a podnikateľoch. Pretože samotnou podstatou, napríklad živnosti, je služba iným ľuďom, našim zákazníkom. A kvalita vášho "slúženia" sa priamo odrazí na vašom obrate/zisku. Čím lepšie niečo robíte, tým viac ľudí sa o vás dozvie - a povie to ostatným. Tým väčšiu máte šancu získať nových zákazníkov.Avšak títo ľudia nie sú jediní, ktorí slúžia.
Aj v zamestnaní proste slúžime. Sme nástrojom svojho šéfa, ktorý cez nás niečo vytvára. A znova platí (vo väčšine prípadov), že čím lepšia služba (poctivejšia robota), tým viac pozornosti sa vám dostane, a máte šancu to "niekam dotiahnuť".

Samozrejme, neznamená to, že sme otroci. Sami sa môžete rozhodnúť, čo chcete robiť. Či sa zamestnáte ako krajčír alebo ako marketingový pracovník. Či budete podnikať v potravinárstve, alebo budete mať lekársku prax. Ale nakoniec budete aj tak musieť slúžiť ľuďom, ktorí vaše produkty/služby kupujú. Prispôsobovať sa ich požiadavkám a potrebám. Nikdy nebudete úplne sám sebe pánom.

Kedykoľvek máte vzťahy s inými ľuďmi, ste závislí. A keď ste na niekom závislí, už nie ste sami sebe pánmi.

Valar dohaeris.

Autor: Andrej Kras (ArPharazôn)
Fotka: Rich and Poor serving inequality, epSoS.de, cc-by

Tento článok je možné v neskrátenej a neupravenej podobe šíriť nekomerčným spôsobom s pridaním zdroja http://kapitalizmus24902.blogspot.sk vrátane všetkých skôr uvedených zdrojov a celej tejto poznámky. A ideálne by bolo, ak by ste sa na mňa nejako nakontaktovali.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára