štvrtok 22. januára 2015

Prečo ráno vstávam skoro

Tentokrát niečo od Richarda o tom, prečo vstáva skoro ráno :)

Čítal som v Timesoch článok, ktorý tvrdil, že biznis svet je oslepený propagandou o výhodách ranného vstávania. Aj keď rozumiem, že nie každý je ranné vtáča, a každý potrebujeme rôzne dlho spať aby fungoval dobre, moje vlastné skúsenosti sa veľmi líšia.


Vždy som bol ranné vtáča. Tak ako pozitívny pohľad do budúcnosti či cvičenie, skoré ranné vstávanie je zvyk, na ktorom musíte pracovať, aby ste si ho vytvorili a udržali. Počas 50 rokov v biznise som sa naučil, že ak vstanem skoro, môžem toho za deň zvládnuť oveľa viac - a tak zároveň aj v živote.

Spánok je v rušnom živote veľmi hodnotný, a ja sa snažím pospať si kedykoľvek sa dá - obzvlášť v lietadle. Ale zakladanie biznisu so sebou nesie veľa zodpovednosti, a jednou z najdôležitejších vecí, ktoré môžem urobiť, je byť dostupný. Skoré vstávanie mi dáva možnosť mať nadhľad, a efektívne si rozvrhnúť deň.

Bez ohľadu na to, kde na svete som, snažím sa rutinne vstávať okolo piatej ráno. Vďaka skorému vstávaniu si môžem zacvičiť, a stráviť čas s rodinou, vďaka čomu mám z rána lepšiu náladu pred tým, než sa pustím do práce.

Autor článku, Sathnam Sanghera, argumentoval, že skorý začiatok práce nie je vhodný pre komunikáciu s ostatnými - ale podľa môjho názoru je obdobie ticha, pred tým než sa pripojí zvyšok sveta, skvelé na prečítanie si najnovších správ a odpovedanie na emaily. Tieto ranné hodiny mi dávajú príležitosť začať každý deň nanovo, a mať každý deň dobre zorganizovaný.

Ako článok tvrdil: briskná myseľ sa potrebuje vyspať - ale náš mozog si môžeme vycvičiť, takže bude produktívny v iných oblastiach. Cvičenie, čítanie, rozhovory a pozitívny pohľad na svet tiež udržujú moju myseľ aktívnu a čulú. Vášeň je ďalším veľkým faktorom pri udržaní pozornosti. Vášeň vytvára energiu, a je esenciálna pri práci na podnikaní, ktoré vyžaduje dlhé hodiny práce a ťažké rozhodnutia.A čo je najdôležitejšie, život nie je len generálka, po ktorej príde poriadne predstavenie - a tak by sme mali využiť a prežiť každý deň na doraz. Myslím, že ani netreba hovoriť, že si určite lepšie zapamätáme dni, kedy sme zapli na plno a išli až na doraz, ako dni kedy sme sa dobre vyspali. Ale vždy by sme sa mali riadiť tým, čo nám samým funguje najlepšie - pracovať flexibilne znamená pracovať efektívne.

Vsávať ráno skoro nie je o tom, aby ste vykričali do sveta, ako ťažko pracujete. Je to o urobení všetkého, čo je vo vašich silách, aby ste pomohli svojmu podnikaniu dosiahnuť úspech; a ak to znamená, že by ste mali vstávať o takej hodine, o ktorej sa ostatným ani nesníva, potom si môžete užiť aj východ slnka.

Vstávate skoro ráno? Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti :)
Autor: Richard Branson
Zdroj: http://www.virgin.com/richard-branson/why-i-wake-up-early
Preložil: Andrej Kras (ArPharazôn)
Obrázky: budík - Ryu1chi Miwa, cc-by
Necker Island - viď originálny článok

Tento článok je možné v neskrátenej a neupravenej podobe šíriť nekomerčným spôsobom s pridaním zdroja http://kapitalizmus24902.blogspot.sk vrátane všetkých skôr uvedených zdrojov a celej tejto poznámky. A ideálne by bolo, ak by ste sa na mňa nejako nakontaktovali.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára