pondelok 5. januára 2015

Pôžičky na dobré slovo - Banka Grameen pomáha ľuďom postaviť sa na nohy

Vždy som bol mestským človekom.
A vždy ním aj budem - aj keď už viac ako 6 rokov žijem na dedine. Mám totiž úplne inú mentalitu. Tu žijú ľudia, ktorí majú nie len vo svojich žilách krv starých gazdov, ale navyše stále uvažujú veľmi podobne. Napríklad jedným pravidlom, ktoré na dedine zostalo ešte od čias koňmi ťahaných vozov, je úslovie "Upliesť z hovna bič". Znamená to, že využívate všetko na 100 percent.
A aj keď naši starí otcovia týmto pravidlom žili, zrejme by sa stále mali čo učiť od klientov Banky Grameen. Pýtate sa, čo je Grameen?


Grameen (čo v sanskrte znamená "Dedinská") je banka poskytujúca mikroúvery. Požičiavajú ľuďom malé čiastky (do niekoľko desiatok dolárov), a dovoľujú tak chudobným ľuďom, ktorým by nikto iný peniaze nepožičal, začať poriadne žiť, a naplno rozvinúť svoj potenciál.

Všetko sa to začalo v roku 1974, kedy sa mladý Muhammad Yunus ocitol v malej indickej dedine. V krajine práve končil hladomor spôsobený veľkými povodňami. Stretol sa tam so skupinkou žien, ktoré sa snažili pomôcť z celých síl svojím rodinám. Rozhodli sa zarábať si na živobytie výrobou bambusového nábytku, ale nemali dostatok hotovosti na nákup materiálu. Klasické banky malé pôžičky neposkytovali, a už vôbec nie chudobným ženám. Mali možnosť požičať si od úžerníkov, ale ich často až 2000 percentné úroky by pre nich boli určite smrteľné. A tak sa Muhammad plesol po vrecku, a bez nejakých očakávaní či písaných dohôd rozdelil medzi 42 rodín pôžičku v hodnote 27 dolárov (to je 64 centov na rodinu).
Bolo však pre neho ešte väčším prekvapením, keď sa mu celá suma do posledného centu vrátila. Ženám sa darilo, a ich spoločné podnikanie prosperovalo.

Muhammad Yunus

Muhammad si uvedomil, že takéto malé pôžičky by mohli stimulovať ekonomiku, a pomáhať ľuďom dostávať sa z chudoby ich vlastnou prácou.
Bol dekanom ekonomickej fakulty Chittagongskej univerzity, a tak založil výskumný program, pod ktorým tento systém - ktorý nazval Mikrofinancovanie - zastrešil. Projekt bol - a dodnes je - zameraný na požičiavanie peňazí tým, ktorí na to majú najmenšiu šancu. Ženám, nezamestnaným a negramotným. Dáva týmto ľuďom možnosť ukázať čo je v nich, a naštartovať vlastné podnikanie či hospodárstvo. Všetko to fungovalo preto, lebo sa títo ľudia chytili ponúkanej šance, a dokázali aj z minimálnej výhody začať naplno ťažiť. Doslova a do písmena upliesť z hovna bič.

Zrejme si myslíte, že takéto pôžičky sú ako hádzanie peňazí do čiernej diery, a veľká časť ľudí svoje záväzky nikdy nesplatí. Ale nie je to tak. Podiel splatených pôžičiek sa pohybuje na úrovni 96,67%, čo je oproti klasickým bankám úplný raj. A to napriek tomu, že úroky sú vyššie ako v komerčných bankách (až do 20%).


Banka motivuje svojich dlžníkov, aby si svoje zarobené peniaze ukladali u nej. Tieto peniaze slúžia z časti ako zábezpeka pre banku, ale tiež sa samozrejme používajú na ďalšie požičiavanie, a pomoc ďalším ľuďom.

A teraz čerešnička na torte.
Všetky tieto pôžičky sú na dobré slovo. 
Medzi bankou a dlžníkmi neexistuje žiadna písaná dohoda. Celý systém je postavený na dôvere. Ešte raz: Podiel splatených pôžičiek, uzavretých na dobré slovo, a poskytnutých ľuďom, ktorých odmietajú klasické banky pre nesolventnosť, je viac ako 96%. 

Grameen sa postupne zapája aj do iných projektov zlepšujúcich životy ľudí, ktorí sú na tom najhoršie (kopú na vidieku studne, naťahujú telefóny ...). Ich cieľom je navždy zmiesť slovo chudoba z tohto sveta. A zdá sa, že sa im to celkom úspešne darí.






Autor: Andrej Kras (ArPharazôn)
Fotky: Grameen - Kiran Sham 
Muhammad Yunnus - Wikipedia, cc by-sa
Ženy - Ashden Awards

Tento článok je možné v neskrátenej a neupravenej podobe šíriť nekomerčným spôsobom s pridaním zdroja http://kapitalizmus24902.blogspot.sk vrátane všetkých skôr uvedených zdrojov a celej tejto poznámky. A ideálne by bolo, ak by ste sa na mňa nejako nakontaktovali.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára