utorok 15. júla 2014

Plasticbank.org – budeme platiť odpadovým plastom?

Keď som brúsil po Twitterovom profile Boyana Slata (toho čo vymyslel Ocean CleanUp Array), narazil som tam na ďalší zaujímavý projekt - Plasticbank.org. Čo to je?





„Keď objavíme skutočnú hodnotu plastov, stanú sa pre nás príliš hodnotnými na to, aby sme ich vyhadzovali.“ – Motto Plasticbank.org

Slovo „Plastic bank“ v preklade znamená „plastová banka“.  Pod týmto názvom sa skrýva sociálna firma, ktorá premieňa odpadový plast na peniaze – presnejšie povedané, na menu, ktorou sa dá platiť. Zjednodušene to funguje asi takto – prinesiete plastovú fľašu a na výmenu dostanete kredity, ktoré môžete použiť ako platidlo na veľmi veľa vecí: od vzdelania, cez základné potreby (jedlo, oblečenie ...), až po vytlačenie si vlastných vecí na 3D tlačiarňach. Ale tiež si ich môžete vymeniť za peniaze. Doslova platíte svojim odpadom.

Vám to možno nepríde až také „využiteľné“. Ale v rozvojových krajinách, kde sú doslova tisíce ton plastového odpadu naplaveného z morí, či dovezené z nášho západného sveta na obrovských tankeroch, pretože ich spracovanie a recyklovanie by bolo príliš drahé, je to šanca pre chudobné rodiny pozdvihnúť sa na vyššiu úroveň. Mnohé rodiny si môžu pomocou 3D tlačiarní vytlačiť napríklad vodné pumpy, aby nemuseli ťahať vodu zo studne či od rieky ručne. A presne toto je cieľom Plastic bank – pomôcť ľuďom, ktorí to potrebujú. Ale nie systémom charity, teda „tu to máte na zlatom podnose“. Práve naopak, dať im možnosť zlepšiť svoj život tým, že pomôžu iným – a v tomto prípade nám všetkým.



No, o pozitívnych dopadoch, ktoré chce mať Plastic bank na svet by sme vedeli. Ale nakoľko ste na blogu „Kapitalizmus 24902“, určite už tušíte, že to nebude len tak.
Plastic bank nie je žiadna charita. Má aj zdravý biznis model.
Vyzbierané plasty totiž nemieria niekde na novú skládku. Namiesto toho ich Plastic bank recykluje, a vytvára takzvaný „sociálny plast“ – teda plast, ktorého kúpou podporujete dobrú vec. Tento plast používajú firmy tak ako obyčajný – teda na výrobu obalov, plastových dielov, fliaš, a všetkého ostatného, čo si potom vy v obchode kúpite, a tiež sa používa na tlač v 3D tlačiarňach, ktoré naberajú čoraz väčšie využitie (istá firma v Číne už pomocou 3D tlačiarní tlačí celé rodinné domy!). Ale s podstatným rozdielom.
Nie len, že sa na výrobu minula len maličká frakcia zo surovín, ktoré by boli potrebné na výrobu nového plastu, ale tiež sme nezväčšili odpad na planéte, vyčistili oceán, a pomohli ľuďom, ktorí to potrebujú.

Tu je skutočne vidno, že robiť dobré veci je dobré pre biznis. Že „zisk“ a „robiť správnu vec“ sa absolútne nevylučuje. Jednoducho, že Kapitalizmus 24902 môže fungovať, a aj funguje.

A aj keď sme doteraz vraveli len o dopade na „chudobné“ a rozvojové krajiny, predsa len je to niečo zaujímavé aj pre nás, „vyspelých“. Uvedomte si, koľko plastového odpadu vyprodukujeme za týždeň, napríklad u seba doma. Plastové tašky, fľaše, obaly, plastové veci, ktoré sa zničia ... je toho ohromné množstvo, aj keď to tak nevyzerá, pretože sa to skladá po malých kúskoch. Ale ak by ste to zrátali, a zistili, koľko odpadu vyprodukujete za rok, vyšlo by vám celkom zaujímavé číslo. No a nebolo by zaujímavé raz za čas si niečo zaujímavé „navyše“ kúpiť len za to, že tento odpad niekde odovzdáte? Ja myslím, že určite áno!


Plastic bank môžete sledovať na Facebooku, Twitteri a ich webovej stránke. Tiež sa môžete pridať k ich hnutiu „Social Plastics“, ktorého cieľom je dostať čo najviac firiem k tomu, aby na svoje výrobky používali sociálny plast.




Autor: Andrej Kras (ArPharazôn)
Fotky: titulná fotka - www.indiegogo.com
deti na pláži - Ravi Khemka, cc-by

Tento článok je možné v neskrátenej a neupravenej podobe šíriť nekomerčným spôsobom s pridaním zdroja http://kapitalizmus24902.blogspot.sk vrátane všetkých skôr uvedených zdrojov a celej tejto poznámky. A ideálne by bolo, ak by ste sa na mňa nejako nakontaktovali.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára