pondelok 26. mája 2014

Povedzme NIE vojne proti drogám

Ak by som začal robiť nejaký biznis, a bolo by jasné, že krachuje, skončil by som s ním. Vojna proti drogám zlyhala – prečo s ňou neskončíme?

"Ak jediné čo spravíte je, že sa pokúsite nájsť policajné alebo vojenské riešenie na nejaký problém, veľa ľudí zomrie a problém sa nevyrieši." - Bill Clinton


Ako nám ukazuje posledné video uznávaného filmára Eugena Jareckeho, vojna proti drogám zlyhala na celej čiare. Pokúšať sa viesť vojnu proti drogám stálo 1 bilión amerických dolárov, a každý rok to stojí ďalších 51 miliárd. Viedlo to k zadržaniu 45 miliónov ľudí (v spojitosti s drogami), takže Spojené Štáty aktuálne majú 2.3 milióna väzňov – viac ako ktokoľvek na svete. A čo sa vďaka tomu zmenilo? „Množstvo drogovo závislých sa nezmenilo, úmrtia z predávkovania sú na historickom maxime a drogy stoja menej ako kedykoľvek pred tým.“

Zatiaľ čo názory a postoje voči drogovej reforme v Amerike a po celom svete sa dramaticky menia, musíme spraviť viac než len to. Zopakoval som Eugenovu výzvu pre občanov U.S.A., aby zatlačili na kongres, aby uprednostnil „Smarter Sentencing Act“ (zákon o rozumnejšom vynášaní rozsudkov). To by malo ukončiť rasové profilovanie, masové väznenie, ničenie komunít a politiku, ktorá je nefunkčná. Smarter Sentencing Act ušetrí Amerike miliardy dolárov, ktoré sa môžu použiť na pomoc drogovo závislým. Tiež to uvoľní nebezpečné preplnenie väzníc tým, že zredukuje rozsudky pre ľudí, ktorí spáchali trestný čin spojený s drogami, ale nie s násilím.



Každý deň viac a viac ľudí súhlasí, že vojna s drogami zlyhala a musí sa zmeniť. Ako upozornila Globálna Komisia pre Drogovú Politiku, a ako ukázali kampane ako napríklad Prelomenie Tabu, je čas aby sa zvyšok sveta začal učiť od krajín ako Portugalsko a Uruguaj, a urobil odvážne kroky k tomu, aby ku drogám pristupovali ako ku zdravotnému problému.

Politici musia počúvať ľudí, ktorí, ako ukázal výskum Globálnej Komisie pre Drogovú Politiku, chcú nájsť nové spôsoby. Keď sme prednedávnom navštívili Ironwoodsku väznicu v Kalifornii, bolo úplne jasné, že každý od väzňov, cez strážnikov, rodiny až po zákonodarcov veria, že spôsob akým sa pristupuje k drogovým problémom by sa mal zmeniť.

Je čas hovoriť otvorene. Je čas prijať skúsenosti s novými prístupmi. Je čas žiadať vlády na celom svete, aby skúmali dôkazy a pozreli sa na ujmy, ktoré robia zastaralé drogové zákony. A čo je najdôležitejšie, je potrebné začať riešiť drogový problém ako problém zdravotný, nie ako problém kriminálny.


_________________________

Chcel by som k tomuto pridať ešte jednu moju (autora blogu K24902, nie je súčasťou originálneho Richardovho blogu) myšlienku – veľa ľudí sa dá na drogy len v podvedomej túžbe po pozornosti (či už rodičov alebo kamarátov). Niekedy sa stačí chápavo porozprávať, alebo len si vypočuť toho druhého. Venovať mu trocha toho najvzácnejšieho čo máme, čas a pozornosti - a môžeme mu pomôcť, v tomto prípade dokonca doslova zmeniť celý jeho život k lepšiemu.




Preložené zo stránky http://www.virgin.com/richard-branson/just-say-no-to-the-war-of-drugs
Autor: Richard Branson
Preložil Andrej Kras (ArPharazôn)
Fotky: prebraté s pôvodného článku, viď. odkaz

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára