nedeľa 11. mája 2014

O krok bližšie k nulovému odpadu

V časti "Richardov blog" budem pridávať preložené blogy Richarda Bransona zo stránok Virgin. Samozrejme sa budem držať vecí, ktoré sa - aj keď možno niekedy len okrajovo - týkajú Kapitalizmu 24 902, a všetkých jeho súčastí (staranie sa o planétu, staranie sa o zamestnancov a zákazníkov, etika v podnikaní ...). A začneme niečím, čo mne osobne príde dosť zaujímavé - spoločnosťou, ktorá premieňa ďalej nerecyklovateľné plasty naspäť na surovú ropu.Som rád, že som zainvestoval do spoločnosti Agilyx, zaoberajúcej sa alternatívnou energiou, ktorá premieňa plasty, ktoré sa už nedajú ďalej recyklovať, na surovú ropu. Každý rok na celom svete skončí viac ako 200 miliónov ton plastu na skládkach. Navyše, mnoho ďalších miliónov ton končí v oceáne a na plážach, kde môžu kriticky poškodiť divokú prírodu a celý ekosystém ako taký.

Skvelé nápady často povstávajú z frustrácie a túžby po vyriešení problému. Čoraz väčšie množstvo látok, ako napríklad plasty, sa recykluje naspäť na surové materiály, ale nie všetko sa dá recyklovať.
Práve to je problém – a zároveň to, čo ma pritiahlo ku riešeniu, ktoré využíva Agilyx. Ich technológia dokáže pracovať s neroztriedenými a chemicky zložitými plastmi, ktoré sa nedajú ľahko premeniť na základný materiál pre výrobu plastu; a tiež tvorí konkurencieschopnú komoditu, pre ktorú je dnes dostatok trhov – ktoré by si (tie trhy) sami zaslúžili malý „budíček“!

V súčasnosti je množstvo skleníkových plynov, ktoré vyprodukuje výrobný proces Agilyxu, porovnateľné s tými, ktoré vyprodukuje ťažba ropy. Ale je to výhodné, pretože „surové materiály“ (plasty) sú už v systéme, takže je to lepšie ako ťažiť ďalšiu ropu. Ale stále to môže byť problémom z dlhodobého hľadiska – ak ťažíte ropu zo zeme, zmeníte ju na plasty a následne tie plasty premeníte zase na ropu, ktorú spálite na energiu, takže zase vypustíte emisie do atmosféry. Ale skutočnosť je taká, že potrebujeme zastaviť tie milióny ton plastového odpadu, ktorý stále smeruje na skládky a každý rok končí v oceánoch. Tiež by sme sa mali pokúsiť vytvoriť spôsob ako upratať plasty, ktoré už sú na skládkach, dokonca v oceánoch – otravujú a zabíjajú morský život, spôsob ktorý by mohol svet ekonomicky podporiť.

Ľudstvo potrebuje prekonať svoju závislosť na fosílnych uhľovodíkoch. A tam kde používanie uhľovodíkov stále má zmysel, musí svet prijať spôsoby, ako ich urobiť udržateľnými a tak, aby to nenarušovalo rovnováhu atmosféry a oceánu. Matka príroda už dávno prišla na to, že udržateľné zásobovanie energiou a efektívne znovu používanie a recyklovanie surovín je smer, ktorým sa máme uberať. Premena priemyselnej spoločnosti naspäť na skutočnú surovinovo-cirkulačnú ekonomiku zaberie čas. Ale môžeme to dokázať a vízia Agilyxu je krok správnym smerom.Preložil Andrej Kras (ArPharazôn) zo stránky http://www.virgin.com/richard-branson/another-step-closer-to-zero-waste

Tento článok je možné v neskrátenej a neupravenej podobe šíriť nekomerčným spôsobom s pridaním zdroja http://kapitalizmus24902.blogspot.sk vrátane všetkých skôr uvedených zdrojov a celej tejto poznámky. A ideálne by bolo, ak by ste sa na mňa nejako nakontaktovali :)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára