utorok 20. mája 2014

Ocean Cleanup – ako vyčistiť oceány, a ešte na tom zarobiť

„Prečo toto neupraceme?“ spýtal sa sám seba nahnevane mladý Holanďan Boyan Slat, keď sa potápal v modrých vodách Egejského mora počas prázdnin. Rozhorčilo ho totiž, že po tom, čo ponoril hlavu pod hladinu, uvidel viac plastového odpadu, ako zaujímavých rýb. Jeden z jeho priateľov sa dokonca podivoval nad množstvom medúz, ktoré v mori plávajú ... až do momentu, kedy ho niekto neupozornil, že to sú plastové tašky. Ale keďže je Boyan jeden z tých, čo radšej problém vyriešia, ako by sa na neho mali nečinne pozerať, ihneď začal uvažovať nad riešením.

Popri štúdiu sa zhruba pol roka venoval pochopeniu problematiky plastového odpadu, a všetkých problémov spojených s jeho čistením. A vyplatilo sa. Na TEDxDelft v Holandsku predviedol svoj nápad ako vyčistiť oceány od aj tých najmenších kúskov plastu ... a vo finále byť ešte ziskový. Ako to chce spraviť?


Keď sa prehrýzal problematikou plastového odpadu, zistil, že najväčšie množstvo plastov (asi tak 7,25 milióna ton) sa v oceáne točí v tzv. „gyrách“ – 5 najväčších oceánskych prúdoch. Väčšina vedeckých kapacít navrhovala riešenia, v ktorých by veľké lode plávali s obrovskými sieťami, a odpad lovili. Toto riešenie však nebolo práve najvhodnejšie – do sietí sa mohli zachytiť živočíchy, a samotné lode potrebovali na svoje fungovanie produkovať ďalšie emisie, plus neustále zamestnávať ľudskú posádku.
Boyan sa na to však pozrel tak, ako majú mladí vo zvyku – naopak. Keď nemôže hora k Mohamedovi, musí Mohamed k hore ... alebo, keď nemôže prísť zberný kontajner k plastom, musia prísť plasty k zbernému kontajneru. Uvedomil si, že plast v gyrách cirkuluje práve tak, ako cirkuluje voda v prúde – a tak vlastne stačí na hladinu natiahnuť dlhé plávajúce tyče, ktoré odpad zachytia, keď k ním pripláva úplne sám. A tak vymyslel „Ocean Cleanup Array“ – systém plávajúcich zberníkov plastu, ktorý je schopný pri dostatočne hustom postavení vyčistiť oceán aj od najmenších kúskov plastu už do piatich rokov od spustenia. A dokonca sa zberníky sami poháňajú energiou získanou zo slnka a oceánskeho prúdu. Na čo taký zberník potrebuje energiu ? Totiž, najmenšie kúsky plastov sú asi také veľké ako zooplanktón (už od veľkosti 2 pikometrov) – a ten by nebolo práve dobré vyťahovať so všetkým tým odpadom. Preto zberník obsahuje centrifugu, ktorá oddeľuje planktón od plastov.



A keby len to! Nie len, že vyčistí oceán ... v skutočnosti je to aj celkom výnosný projekt. Vylovené plasty je totiž možné predať a recyklovať, takže by sa takto dalo zarobiť asi tak (a teraz sa podržte) 500 000 000 USD. To už je celkom slušná sumička, čo poviete? Dnes má okolo seba tím okolo 100 ľudí, a prvé spustenie je naplánované na 3. jún tohto roka.


Potrebuje ešte niekto dôkaz, že „robenie dobra pre planétu môže byť dobré pre biznis“ ? Nebojte sa, toto nie je ani zďaleka posledný dôkaz, o ktorom sa tu dočítate.

Ak vás bližšie zaujíma Ocean Cleanup Array Boyana Slata, pozrite si jeho webovústránku, alebo jeho reč na TEDx pod článkom (po anglicky – ak by ste mali záujem, dorobím titulky). Poprípade ho môžete sledovať na Twitteri Facebooku. A ak to považujete za dostatočne prínosné, môžete aj niečo prispieť.



Zdroje fotiek:
titulná fotka - cc-by by epSos.de
všetky ostatné - http://www.theoceancleanup.com/

Tento článok je možné v neskrátenej a neupravenej podobe šíriť nekomerčným spôsobom s pridaním zdroja http://kapitalizmus24902.blogspot.sk vrátane všetkých skôr uvedených zdrojov a celej tejto poznámky. A ideálne by bolo, ak by ste sa na mňa nejako nakontaktovali :)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára