piatok 23. mája 2014

Drobné kroky k lepšiemu životu

V časti Život 24902 budem pridávať články o tom či, a ako sa dajú základné myšlienky Kapitalizmu 24902 používať aj v našom každodennom živote, a tiež tu budú pribúdať zaujímavé veci, ktoré nie sú tak úplne biznisové (teda nepatria do iných častí), ale držia sa zásad Kapitalizmu 24902 a stoja za zmienku. A prvý článok v tejto časti bude také moje malé filozofovanie o tom, aké jednoduché kroky môžeme každý deň spraviť, aby sa nám tu všetkým žilo o niečo lepšie.

Možno ... čo možno, určite už aj vás mnoho krát v živote napadla jedna otázka.
„Čo môžem spraviť, aby som mal lepší život? Ako sa môžem mať lepšie?“




Tiež som nad tým rozmýšľal. A začal som pekne od podlahy. Čo znamená „dobrý život“? A čo je „život“? Keď ho chcem zlepšiť, musím vedieť, čo to vlastne je. A prišiel som k tomu, že náš život sa skladá z niekoľkých hlavných okruhov, ktoré sa všetky navzájom ovplyvňujú. Všetky tieto kruhy fungujú ako spojené nádoby, takže keď „vylepšíte“ jeden okruh, má to pozitívny dopad aj na všetky ostatné.
Tieto okruhy sú:
Ja – ako vy sami
Moja rodina a blízky priatelia
Ostatní ľudia – vaši spolupracovníci, spolubývajúci, obyvatelia tej istej ulice ...
Príroda – celý svet, ktorý nás obklopuje

Podľa mňa je teda dobrý život, keď sú všetky tieto okruhy čo „najplnšie“, teda aby sa mal každý okruh čo najlepšie. Keď ste vy sami šťastní, vaša rodina je šťastná, ľudia okolo vás sú šťastní, a príroda je taktiež zdravá a šťastná, máte všetko čo potrebujete – dobré vzťahy, zdravé jedlo a čistú vodu, máte sa po hmotnej stránke dobre ... jednoducho je v tom všetko. Ale ako to zlepšiť? Ako začať napĺňať tie okruhy ?

Nemusíme robiť nič veľké. Dá dosiahnuť tak, že budeme robiť dennodenne malé veci - či už pre seba, pre iných, alebo pre prírodu. Kdekoľvek urobíme niečo dobré, odrazí sa to aj na všetkých ostatných úrovniach. Napríklad, keď sa usmejete na predavačku v obchode, zlepšíte jej náladu, a ona potom túto lepšiu náladu bude šíriť medzi ostatných ľudí, ktorí prejdú jej pokladňou. Alebo keď si privyknete na návyk, ktorý zlepší vás samých ako ľudí (napríklad začnete počúvať druhých), zároveň tým zlepšíte život okolo seba (ostatní sú šťastní, že ich niekto konečne poriadne vypočuje)– svojej rodine, svojmu okoliu ... naplníte jeden okruh, a naplnia sa aj ostatné. Ale dosť bolo teórie. Čo teda môžete urobiť hneď teraz, aby ste zlepšili svoj život?

Do prírody si vezmite igelitové vrecko – keď idete do prírody, vezmite si vrecko do ktorého môžete nahádzať odpadky, ktoré cestou nájdete. Pomôžete tým prírode lepšie sa zregenerovať (a že teda má dosť čo robiť), a zároveň aj sebe – čím zdravšia je príroda, tým lepšie sa nám žije.

PPP – takzvaná základná slušnosť: poďakuj, popros, pozdrav. Divili by ste sa, koľko ľudí sa na vás divne zahľadí, keď ich pozdravíte. Jednoducho preto, lebo už dlho nezažili, aby ich niekto len tak od srdca s úsmevom na perách pozdravil. A pritom to nestojí nič, len si trocha zoderiete hubu – ale ľuďom okolo seba môžete nielen zlepšiť deň, ale aj vrátiť vieru v slušných a šťastných ľudí vo svete.

Usmejte sa – skúste sa len tak pri vašej rutinnej ceste na obed usmiať na ľudí, ktorí okolo vás prejdú. Keď sa aj vykašleme na to, v čom to môže ovplyvniť druhých, minimálne zlepšíte náladu sebe. Overené prieskumy SUZV (Slovenskej Univerzity pre Zbytočný Výskum) jasne dokazujú, že ak sa usmejete, sami sebe navodíte pocit šťastia. Taktiež je dokázané, že „nútený úsmev“ (teda keď sa usmejete lebo sa usmiať chcete, nie lebo vás niečo akútne potešilo) sa po niekoľkých minútach premieňa na úsmev skutočný, a človek začína automaticky myslieť pozitívnejšie.

Urobte si radosť – spravte niečo pre seba. Dajte si tú čokoládu, vypite si tú úžasnú kávu, zájdite na masáž. Choďte na tú plaváreň. Čím lepšie sa budete cítiť vy, tým viac budete napĺňať aj tie ostatné okruhy.

Vypočujte si toho, kto to potrebuje – v našom svete sme si odvykli poriadne počúvať, namiesto toho sa len pripravujeme na to, čo chceme povedať po tom, čo druhý skončí. Skúste jeden krát „len“ počúvať, bez toho aby ste do toho druhému skákali svojimi myšlienkami. V škole ma učili, že správne počúvanie je „ušami, očami a srdcom“ – teda, že skutočne venujeme všetku pozornosť ktorú máme tomu, koho počúvame. Škoda, že som to vtedy nebral vážne a nenaučil sa to poriadne ... dnes by sa mi žilo omnoho ľahšie.

Povedzte svojej rodine, že ich milujete – jednoducho preto, lebo raz už na to môže byť neskoro. Venujte im dostatok času – čas s tými koho máte radi sa nedá zaplatiť žiadnou menou.



fotka od Berit Watkin, cc-by

Tento článok je možné v neskrátenej a neupravenej podobe šíriť nekomerčným spôsobom s pridaním zdroja http://kapitalizmus24902.blogspot.sk vrátane všetkých skôr uvedených zdrojov a celej tejto poznámky. A ideálne by bolo, ak by ste sa na mňa nejako nakontaktovali :)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára