nedeľa 11. mája 2014

Čo je to ten Kapitalizmus 24902 ?

Netušíte čo znamená ten divný výraz "Kapitalizmus 24902"? Čo je pre boha to číslo? A prečo by ste vlastne mali ešte niekedy zablúdiť na tento blog? Tak sa začítajte :)
Všetci poznáme ten klasický kapitalizmus, kde ide o prachy, a (čo je horšie) často aj výhradne len o prachy. Hlavným cieľom podnikateľov a podnikavcov je ich vlastný profit, ktorého vysokú cenu však za nich platia iní.
V mene zisku sa nadmerne vyrubujú lesy, lovia ryby, ale tiež zdierajú ľudia – či už ako zamestnanci, alebo zákazníci. Sme svedkami všakovakých katastrof (materiálnych, duchovných či morálnych), ktoré sa tolerujú v mene zisku.

Kapitalizmus ako taký však nie je zlý. Podstatou kapitalizmu je voľný trh, ktorý sa riadi ponukou a dopytom. Tak to vždy fungovalo, funguje a aj fungovať bude. Ľudia vždy niečo potrebujú a niečo dávajú. Či už to boli ľudia v stredoveku, kedy mlynár vymenil vrece múky za podkutie svojho koňa, alebo ľudia v novoveku, ktorí ponúkajú svoju prácu za peniaze. Stále je to to isté – výmena. Niečo za niečo. Ponuka a dopyt.

Na tomto dobrom základe kapitalizmu buduje aj Kapitalizmus 24902. Používa však iba tento zdravý základ, a všetko to nezdravé, čo sa za storočia okolo kapitalizmu vybudovalo, necháva bokom. Nebudem vymýšľať a rovno napíšem, čo o kapitalizme 24902 tvrdí jeho „definovateľ“ (a praktik) Richard Branson, vo svojej knihe „Screw Bussines as Usual“:

„Existujú pomenovania pre tento nový prístup k biznisu – od Kapitalizmu 2.0 až po filantrokapitalizmus. Žiadne z nich však doteraz nezachytilo tú esenciu alebo ohromnosť a potenciál tejto vzrušujúcej novej zmeny, ktorú potrebujeme urobiť. Na nedávnej akcii Virgin Unite sme mali malé brainstormingové zhromaždenie, a po jednom či dvoch drinkoch a veľkom množstve rozprávania sme prišli s menom, ktoré teraz používame na popísanie tohto nového typu biznisu: Kapitalizmus 24902. Dobre, môže to znieť ako Beverly Hills 902 10, ale ubezpečujem Vás, že to s tým nič nemá. Takže, čo to preboha znamená ? No, začali sme sa rozprávať o mene, ktoré by zachytilo novú úroveň zodpovednosti, ktorú má každý z nás za ostatných v globálnej dedine a o tom, že toto hnutie musí obsiahnuť viac ako niekoľko podnikov alebo jednu krajinu. Keď niekto poznamenal, že obvod zeme je 24 902 míľ, zrodil sa Kapitalizmus 24902 ! Skutočne veľmi jednoduché, je to presne to čo očakávate – že každý, kto sa pohybuje v biznise, má za zodpovednosť postarať sa o ľudí a o planétu, ktorá tvorí našu globálnu dedinu, o všetkých 24 902 míľ jej obvodu.“

Ako Richard často hovorí, je to o tom, aby sme pretvorili podnikanie na „silu robiacu dobro vo svete“. Doteraz toho kapitalizmus na tejto planéte veľa pokazil. Je na čase chytiť ho za správny koniec, a použiť ho na napravenie všetkého čo spôsobil, na zlepšenie života všetkých na svete.

A on má tú moc. Kapitalizmus totiž má moc dať ľuďom slobodu. Dodnes sme svedkami jeho moci zotročovať ľudí – ale rovnakú moc má aj v opačnom smere. Ak majú ľudia možnosť realizovať svoje nápady a získať z nich peniaze, stávajú sa ekonomicky slobodnými a nezávislými – a spolu s nimi aj ich partneri a zamestnanci. Všetci majú možnosť vybudovať si vlastný osud.

Nie je to však len o nás ľuďoch. Je to aj o všetkom okolo nás – moriach, zvieratách, rastlinách a Zemi, našej matke. Biznis sa v obrovskej miere od dôb priemyselnej revolúcie podieľal na jej poškodzovaní a rabovaní. Vyrábajú sa milióny produktov, na ktoré sa používajú nekonečné tony surovín a ohromné množstvá energie. Napríklad, na výrobu jedného laptopu vážiaceho cca 4,5 kg sa vyťažia a spotrebujú suroviny (vrátane palív, atď.) vážiace až 18 000 kg. Naproti tomu kapitalizmus 24 902 sa snaží o presný opak – nie len „čo najmenej poškodzovať“ planétu, ale zvrátiť všetky škody, znížiť všetku zbytočnú spotrebu ... a ešte na tom zarobiť!

Samozrejme ruka v ruke s tým ide aj poctivosť a slušnosť nielen na úrovni firemnej, ale aj tej našej osobnej – človek nemôže podnikať inak ako žije. A ak chceme byť slušní k prírode, musíme sa začať správať slušne a poctivo aj jeden k druhému. Jedine tak to má celé zmysel.

A presne na toto všetko bude zameraný tento blog. Pokúsim sa tu predstaviť a rozviesť myšlienky kapitalizmu 24 902, a aplikovať ich aj na iné časti nášho života, nie len na podnikanie. Budem prekladať Richardove blogy, ktoré sa dotýkajú témy kapitalizmu 24 902, a v neposlednom rade budem hľadať firmy, ktoré TU, U NÁS NA SLOVENSKU, poctivo podnikajú, fungujú a prosperujú, pričom pomáhajú nie len svojej peňaženke, ale aj ostatným ľuďom a svetu. Určite ich nie je málo. Pozývam Vás, aby ste ma na tejto ceste sprevádzali a zistili, že sa to skutočne dá!


Článok som pôvodne napísal pre portál Motivator.sk (skúste pozrieť aj ostatné články, možno vás niečo osloví :), ale je celkom výstižný, a tak som ho po menšej úprave použil aj tu.
Photo by JD Hancock, cc-by

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára