utorok 27. mája 2014

Duolingo – učenie cudzieho jazyka zadarmo nemusí byť charita

Je to asi tak trištvrte roka dozadu, čo som vďaka istej Elfke objavil Duolingo – online platformu na učenie cudzieho jazyka – a začal s znova venovať toľko nenávidenej nemčine. Pravdupovediac, nevydržal som to dlho (na učenie nemčiny proste nemám motiváciu), ale systém Duolinga mi utkvel v pamäti, a tak som sa tam každú chvíľu znova a znova vracal. V čom je taký špeciálny?


Viete ako je to s klasickým učením jazyka. Primitívne, až nezmyselné rozhovory, gramatické tabuľky, memorovanie cudzích slov (a čo je horšie, aj členov). Toto všetko duolingo opúšťa, a namiesto toho spravilo z učenia veľkú hru. Všetko učivo je rozdelené do mnohých krátkych lekcii, v ktorých získavate levely, a ich zvládaním si odomykáte si tým nové a nové lekcie. Všetko sa učíte v malých dávkach, a presne takým tempom aké vám vyhovuje. A ak ste dosť šikovní, získate aj lingoty (hernú menu), za ktoré si môžete odomknúť špeciálne lekcie (ako napríklad moje obľúbené frazeologizmy), nové herné módy, a pomôcky. Duolingo sa dokonca „učí“ z vašich chýb, a rozoznáva čo vám robí problém – a čo by ste teda mali viac trénovať. Jedinou nevýhodou je, že na správne ukončenie potrebujete dokonale ovládať aj materský jazyk aplikácie – teda angličtinu – ale to pre mňa našťastie nebol problém (aj keď už je v príprave možnosť učiť sa angličtinu pomocou češtiny!).

A čo je na tom celom ešte lepšie je, že je to absolútne zadarmo. Nedáte za to ani cent, a môžete sa učiť nemčinu, francúzštinu, španielčinu, portugalčinu a taliančinu, pričom sú v príprave aj jazyky ako holandčina, írčina, ruština či turečtina. A to všetko pomocou hry – ktorá je podľa odborníkov, ktorý to skúmali, asi tak 3-4 krát efektívnejšia, ako jazykový kurz na vysokej škole.

Všetko to začalo, keď sa Luis Von Ahn z Guatemaly rozhodol, že prebúra prekážky, ktoré stáli medzi miestnymi ľuďmi, a možnosťou naučiť sa cudzí jazyk – a musí to byť zadarmo. Veľa ľudí sa totiž potrebovalo naučiť anglicky, aby si mohli nájsť prácu, nemali teda peniaze na zaplatenie jazykových kurzov. A je jasné, že sa mu to podarilo. Ako to však funguje?

Luis Von Ahn

Všetky kurzy sú totiž tvorené komunitou – ľuďmi, ktorých rodný jazyk je práve ten, ktorý sa vy idete učiť. Nakoľko má Duolingo komunitu viac ako 25 miliónov užívateľov, a z toho je zhruba polovica veľmi aktívna, neustále prebieha kontrola a zdokonaľovanie - takže kvalita je veľmi vysoká.

A ako je to s tým zarábaním? Ako je to možné, keď je to zadarmo? Nie len, že je to zadarmo. Navyše:

- Duolingo neobsahuje žiadne vnútorné platby (lingoty sa dajú len vyhrávať v hre)
- Mobilná aplikácia (cez ktorú sa na doulingo prihlasuje cez 80% používateľov) je zadarmo
- Na Duolingo sa nedá nijako prispieť (teda neobsahuje tlačidlo „donate“)

Na čom teda do pekla zarábajú?

Prekladmi.
Ľudia, ktorí sa učia jazyk, môžu v rámci svojho zdokonaľovania sa prekladať pre Duolingo články, ktoré si u nich nechávajú za poplatok prekladať giganty ako napríklad CNN alebo Buzzfeed. Všetky tie články typu „25 druhov burgerov, o ktorých ste ani nevedeli, že existujú“, ale napríklad aj články na wikipédii, sú prekladané komunitou 25 miliónov ľudí z celého sveta do portugalčiny, španielčiny a francúzštiny (samozrejme preklady kontrolujú editori). A to všetko s nevídanou rýchlosťou. Nie len, že je to dobrá služba ľuďom, je to ešte aj skvelá služba pre firmy – za ktorú sú všetci ochotní platiť.

To, že robíte niečo zadarmo ešte neznamená, že nemôžete mať zisk. Všetko je to o tom, pozrieť sa na problém z nového uhlu, objaviť nové riešenie. Vyriešiť svoj vlastný problém, a spojiť ponuku s dopytom. Duolingo je žiarivým príkladom, ktorému sa vďaka majstrovskému spojeniu dopytu a ponuky podarilo vytvoriť biznis, na ktorom každý len získava. A presne taký by obchod mal byť – každý by z neho mal vyjsť bohatší, ako do neho prišiel.



Autor: Andrej Kras (ArPharazôn)
Obrázky by:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/9/94/Duolingo_logo.png
http://www.businessinsider.com/luis-von-ahn-creator-of-duolingo-recaptcha-2014-3
Veľmi mi pomohol článok http://www.fastcolabs.com/3027354/the-founder-of-duolingo-tells-us-the-secret-to-creating-value-from-chaos

Tento článok je možné v neskrátenej a neupravenej podobe šíriť nekomerčným spôsobom s pridaním zdroja http://kapitalizmus24902.blogspot.sk vrátane všetkých skôr uvedených zdrojov a celej tejto poznámky. A ideálne by bolo, ak by ste sa na mňa nejako nakontaktovali :)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára