streda 27. júla 2016

"Work harder" je bullshit

Dnešná podnikateľská kultúra je trocha chorá.
Vlastne dosť chorá.


Stačí sa pozrieť na pozrieť na niektoré slovenské portály o podnikaní a startupoch, a uvidíte v podstate 2 veci.


1. Že podnikanie znamená hŕbu peňazí. Síce je to kopa práce, ale na konci čaká nechutná hromada prachov. Milióny a miliardy, ktoré dostávajú niektoré startupy v investíciách sú podivným "záklínadlom" pre celú generáciu podnikateľov.

2. Že treba makať. Tvrdo, stále. Neobzerať sa, a makať.
10 tipov ako byť produktívnejší. Ako už z postele stihnúť viac ako ostatní. Ako si umývať zuby v súlade s timemanagementovým plánom. A aké appky si dať do telefónu, aby ste čas strávený na záchode nemuseli považovať za stratený.

Je to hromada blbostí.
Pokrivené zrkadlo.
Proste bullshit.

Zabudli sme, že život neznamená "robiť".
Je o tom robiť niečo, čo má zmysel.

Pracovať na niečom, čo nás bude napĺňať. Čo pomôže ľuďom okolo nás žiť lepšie.
Nemusíte objaviť liek na rakovinu. Stačí, keď zlepšíte život tých okolo vás. Dobrou bagetou upečenou z kvalitných surovín, opravením obľúbenej hračky, alebo vytvorením lietajúceho auta.

Podnikanie. veľké či malé, svetové či lokálne, miliardové alebo pre zábavu, je to jedno. Ak tvorí niečo, čo má zmysel, je to super - a každý malý krok ktorý s biznisom urobíte, pomôže svetu byť lepším miestom.

Už potom nie je miesto pre vyhorenie, či pocit prázdnoty. Nemá zmysel podvádzať. A prestane existovať aj strach zo zlyhania - pretože už na tom nezáleží. S biznisom si užívate zábavu a robíte životy iných lepšími. Samozrejme, že bude smutné ak to už zajtra robiť nebudete, ale hrom do toho - veď každý predošlý deň mal zmysel.
A nemusíte sa nikam ponáhľať. Podnikanie nie sú preteky. Je to práve naopak - stabilný biznis sa buduje deň po dni, mesiac po mesiaci, po mnoho rokov. Len v spätnom zrkadle to vyzerá ako "úspech zo dňa na deň".

Je super, že aj na Slovensku sa rozmáhajú biznisy, ktorých majitelia robia svet lepším miestom. Určite ste v posledných dňoch počuli napríklad o second-hande "Nosené", ktorý (okrem toho, že má parádny vizuál) pomáha týraným ženám. Z každej veci, ktorú si tam kúpite, ide 15% do centra MyMamy, ktoré poskytuje pomoc a podporu práve týraným ženám v kritickej situácii.

To je pre mňa príklad.
Lebo aj keby zajtra zavreli, už teraz spravili veľa dobrého.

Ako to vidíte vy?
Podeľte sa o svoje myšlienky v komentároch :)
Autor: ArPharazôn (Andrej Kras)
Obrázky: Good quesion - Eric, ccy-by


Tento článok je možné v neskrátenej a neupravenej podobe šíriť nekomerčným spôsobom s pridaním zdroja http://kapitalizmus24902.blogspot.sk vrátane všetkých skôr uvedených zdrojov a celej tejto poznámky. A ideálne by bolo, ak by ste sa na mňa nejako nakontaktovali.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára