piatok 12. decembra 2014

Skvelý podnikateľský nápad s otrasným názvom (v Podnikateľskom nápade roka 2014)

Pred cca. dvoma týždňami bola uzavretá súťaž Podnikateľský nápad roka 2014.
Asi každý nápad bol zaujímavý.
Niekoľko ich bolo aj výnimočných.
Ale pre mňa bol jeden špeciálny. A tým bol nápad so snáď najzložitejším a najnudnejším názvom, aký sa len dal vymyslieť: Zariadenie na vydávanie tekutín do ostrekovačov.
O správnosti pomenovania by sa dalo polemizovať (tomu, čo to vymyslel by som dal jazyk polámať), ale zato o brilantnosti myšlienky, ktorá sa za ním skrýva sa polemizovať nemusí. Podľa mňa je to jednoducho geniálne.

Myslím, že o zariadení samotnom sa nemusím priveľa rozpisovať - o čo ide už asi viete aj z názvu, a možno niečo podobné aj používate. Ale len tak pre istotu: je to prístroj určený na predaj vody do ostrekovačov, ktorý šetrí životné prostredie tým, že redukuje potrebu výroby plastových obalov na vody do ostrekovačov, nakoľko vám vodu "natankuje" priamo do nádržky. Inovatívne je, že automat samotný nepotrebuje skoro žiadnu elektrickú energiu, nakoľko funguje na princípe samotiaže - vodu pumpuje zemská gravitácia. A to málo čo potrebuje si vytvorí sám zo solárneho panelu.


Som veľmi rád, že sa do takej súťaže ako PNR dostal aj nápad, ktorého hlavnou myšlienkou bolo niečo ekologické. Niečo, čo je spojením "dobrej veci", a podnikateľského uvažovania. Pretože rozumné nakladanie s odpadom nie je (len) o recyklovaní - ale o nevytváraní ďalšieho prebytočného odpadu. A ak niekto dokáže z "nevytvárania" odpadu ešte vytvoriť zisk, je to skutočne skvelé.

Páči sa mi, že aj keď "vynálezcovia" súťaž nevyhrali, vzdať sa nemienia. Chcú smerovať do Ameriky, ktorá je štvrtou najväčšou zemou, čo sa týka aút na hlavu (hneď po San Maríne, Monaku a Lichtenštainsku ...). Na jednu stranu je to pre ich podnikanie obrovský trh, na stranu druhú je to obrovský potenciál na šetrenie životného prostredia, a nevytváranie ďalšieho zbytočného odpadu.

V každom prípade je to win-win situácia. Určite budem ... ehm, Zariadenie na Vydávanie Tekutín do Ostrekovačov (bŕŕ!!) sledovať podrobnejšie, a uvidíme, ako sa im podarí preraziť. Držím im v tomto snažení palce!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára