štvrtok 20. novembra 2014

Richard Branson: Ako naraz riadiť 2 biznisy

Mať biznis je samo o sebe ťažká úloha, a nieto ešte sa pokúšať riadiť 2 biznisy naraz. Pre tých, korí sa o to pokúsia, má zakladateľ Virgin niekoľko rád …


“Pekári pečú chlieb, účtovníci riadia účty, a podnikatelia premieňajú myšlienky na skutočnosť.” hovorí Richard Branson vo svojom blogu na Entrepreneur.com.
“Naša schopnosť prichádzať s nápadmi je požehnaním a prekliatím zároveň. Je úžasné, že sme vždy motivovaní a optimistickí, ale niekedy je ťažké zamerať sa na jedinú myšlienku dostatočne dlho na to, aby sme ju premenili na úspešný biznis.”

Ale to neznamená, že je to nemožné - pre očividný dôkaz sa stačí pozrieť na to, ako vyrástla Virgin Group. Od založenia časopisu Student a zároveň prevádzkovania Študentského Poradenského Centra, až po otrasenie hudobným priemyslom s Virgin Records a v tom istom čase rozbeh Virgin Atlantic, má Richard veľa rád na to, ako riadiť viac ako jeden biznis naraz.


Vraví, že v prvom rade je dôležité opýtať sa samého seba, či sú oba biznisy vašou vášňou. “Ak máte radosť z práce v oboch, potom pokračujte a udržte si radosť a pozitívne naladenie - to o čo sa pokúšate je možné.”

“Podnikanie je v základe o niekoľkých veciach: upútaní vášho cieľového publika, ukázaní a predvádzaní vášho unikátneho predajného miesta, sledovaní finančných tokov a staraní sa o svoj tím, ktorý sa potom postará o vašich zákazníkov. Keď raz zdokonalíte tieto svoje zručnosti v jednom zo svojich biznisov, aplikácia na ostatné biznisy bude jednoduchšia.”

Avšak toto nie je jediný spôsob ako na to - Richard odporúča iný prístup, ak nie ste pre jeden z biznisov až tak nadšení, alebo ak si myslíte, že jeden sa nerozbehne tak rýchlo ako druhý.

Toto presne urobili zakladatelia AirBnB p otom, čo sa ich myšlienka neuchytila ihneď. Vyrobili cereálie, ktoré si robili srandu z volieb, ktoré práve prebiehali. Predali 800 krabíc v limitovanej edícii. 30 000 dolárov odložených z tohto projektu vložili do pôvodnej myšlienky, a naštartovali AirBnB - ktorý je jedným z najrýchlejšie rastúcich startupov za posledné roky.

Ak sa rozhodnete robiť na oboch projektoch naraz, Richard radí:

“Mali by ste otestovať vzorku oboch produktov na ich danom trhu, a zaznamenávať si výsledky. Takýmto spôsobom, ak vám začnú vysychať zdroje a budete nútení pokračovať len s jedným projektom, budete vedieť, ktorý bude mať pravdepodobne väčší úspech. Kľúčové je uistiť sa, že jeden biznis nie je závislý na tom druhom.”

U podnikateľov, ktorí majú veľa záujmov, môže znamenať nasledovanie svojej vášne skončiť ako práca na niekoľkých nápadoch naraz. Niekedy sa môže zdať, že ste úplne zavalení prácou, ale aj odmena sa škáluje rovnako úmerne.”
***


Tento článok je len výcuc, v blízkej budúcnosti asi preložím aj celý rozhovor, pretože to vyzerá viac než zaujímavo :) Kto by mal záujem, tu je celý rozhovor v originále.

Pôvodný článok od Natalie Clarkson: http://www.virgin.com/entrepreneur/richard-branson-how-to-run-two-businesses-at-once
Preložil: Andrej Kras (ArPharazôn)
Fotky: Richard - viď pôvodný článok
Žonglér - Emmanuel Burriel, cc-by

Tento článok je možné v neskrátenej a neupravenej podobe šíriť nekomerčným spôsobom s pridaním zdroja http://kapitalizmus24902.blogspot.sk vrátane všetkých skôr uvedených zdrojov a celej tejto poznámky. A ideálne by bolo, ak by ste sa na mňa nejako nakontaktovali.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára