nedeľa 21. septembra 2014

Debničkovanie a debničkári - ako získať najkvalitnejšie potraviny, a zároveň podporiť miestnych výrobcov

Pre človeka kupujúceho v reťazcoch je dnes veľmi ťažké, ba až skoro nemožné, zohnať kvalitné potraviny. Na pultoch sa tu dostaneme k čínskemu cesnaku, ktorý k nám musel precestovať tak dlhú trasu, že cestou stratil chuť a zruinoval domácich výrobcov. K jablkám, ktoré sú tak lacné (a nekvalitné), že ešte aj s dovozom cez pol Európy sú stále lacnejšie ako naše, Slovenské. A k syru, na ktorý nechytíte do pasce ani vyhladovanú myš.
Tak nejako sme sa zmierili s tým, že potraviny sa proste nakupujú v reťazcoch. Každý deň po práci sa cestou zastavíme v supermarkete, niečo dokúpime, a je postarané. Bohužiaľ sú to veci nekvalitné, ale na druhú stranu sú lacné – takže rovnica sa vyrovnáva. Alebo nie?

Pravdu povediac – nie. Pravdou je, že takáto rovnica v skutočnosti neexistuje. Je možné vyrobiť kvalitné potraviny za dobrú cenu. Len sa treba troška pohrabať, pošprtať a pohľadať malých výrobcov blízko vás.
Ak by ste to aj chceli, ale nemôžete – či už preto, že neviete kam sa obrátiť, kde hľadať, alebo preto, lebo to zaberá priveľa času - stále sú tu debničky.

Čo to je? Debničky, alebo debničkový predaj,  je systém, kedy si objednávate cez sprostredkovateľa rôzne produkty (ovocie, zeleninu, ale aj syry či vína), ktoré vyrábajú malí dodávatelia vo vašom okolí. Predajcov, ktorí takto fungujú je na Slovenku už viac, ale mne nejako špeciálne utkveli, a boli mi najsympatickejší práve Debničkári.

Aby som mohol poukázať na niektoré zaujímavé veci, musíme si najprv „prežiť“ cestu jednej debničky. Poďme na to.

Dajme tomu, že v pondelok ráno sa rozhodnete objednať si jedlo. Prídete na stránku, a vyberiete si, čo chcete - všetky potraviny sú kvalitné, buď bio, alebo od miestnych výrobcov (niekedy aj aj). Môžete si vybrať „predskladanú“ zeleninovo/ovocnú debničku, alebo si vyskladať presne to, čo potrebujete – od ovocia a zeleniny, cez džemy, chlieb, vína, až po syry, mäso a cestoviny. Táto debnička vám v daný rozvozový deň príde sama až k dverám, a už si ju musíte len prebrať.

Zhrniem to do bodov.
·         Keď chcete ísť na nákup, nemusíte vystrčiť nos z domu
·         Všetko je v skvelej kvalite
·         Za cenu porovnateľnú z klasickými obchodmi
·         Všetko k vám príde domov samo
·         Sezónnosť – vždy nakupujete to, na čo je práve sezóna
·         A podporujete tým navyše miestnych výrobcov

Pravdu povediac, nechápem, ako je možné, že hypermarkety a ich zelovocové časti ešte stále fungujú, keď je tu niečo takéto. Je to asi len otázka času, a dostatočnej osvety medzi ľuďmi.Pre mňa osobne je tou najlepšou vecou na takomto systéme predaja to, že sa tým stávame ako krajina viac sebestační. Naše peniaze totiž podporujú rast miestnych pestovateľov/výrobcov, a tí sa môžu rozrastať, a rozširovať objem jedla, ktorý dokážu vytvoriť. Obvykle sú to ľudia, ktorí to robia hlavne preto, že ich to baví, a tak to robia dobre, a aj to čo vytvoria je kvalitné.
Je to „nekonečne“ (nie doslova, samozrejme) nafukujúci sa okruh. Keď sa na to takto pozrieme, tak potravinová sebestačnosť našej krajiny (aspoň čiastočná) je len v našich rukách – respektíve v tom, na ktorú stranu naše ruky s peniazmi za nákup nastavíme.

Ak vás debničkový systém predaja zaujal, pozrite sa, či sa mu niekto nevenuje vo vašom okolí. Aj keď som v článku hovoril o Debničkároch, podobných služieb máme na Slovensku už viac. Na konci článku nájdete odkazy na rôzne stránky, ktoré sa mu venujú, a v ktorej oblasti.
Ak poznáte niekoho, kto sa venuje debničkovému predaju a nie je v zozname, pošlite mi link do komentára – rád ho doplním!

http://www.debnickari.sk/ - Bratislava, Trnava, Trenčín, Prievidza, Senec
http://www.froufrou.sk/o-debnicke - Osobný odber v Trnave a BratislaveP.S.: Ak by sa niekto dostal k použiteľnému logu Debničkárov, postnite link ... nikde ho neviem nájsť -.-
Autor: Andrej Kras
Obrázky: Titulka - liz west, cc-by
Sandwich - erin, cc-by

Tento článok je možné v neskrátenej a neupravenej podobe šíriť nekomerčným spôsobom s pridaním zdroja http://kapitalizmus24902.blogspot.sk vrátane všetkých skôr uvedených zdrojov a celej tejto poznámky. A ideálne by bolo, ak by ste sa na mňa nejako nakontaktovali.

3 komentáre:

 1. http://www.rozel.sk/ - neviem,či môže byť, oni totiž len pestujú...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nevadí - ak si ich vďaka vášmu komentáru ľudia nájdu, stojí to za to :) Ďakujem!

   Odstrániť
 2. O debničkový predaj sa snažíme už aj v Košiciach :) www.debnickaodbabicky.sk

  OdpovedaťOdstrániť