štvrtok 14. augusta 2014

Dobré Noviny – aj pozitívne správy predávajú

Musím sa priznať, že som nikdy neholdoval spravodajstvu či klasickej dennej tlači, ktorá u nás vychádza. Keď išli v televízii noviny, radšej som prepol kanál, než by som sa mal pozerať na tú dennú dávku násilia a hororov, ktoré dané médiá servírujú.

Dokáže však porozumieť tomu, prečo sa vysielajú Noviny, po nich Kriminoviny, a po nich Kriminoviny plus s hviezdičkou. Jednoducho ľudí dokážu tieto senzácie pritiahnuť k obrazovkám či ku kúpe tlačovín, a to vedie k predaju reklamy. Čím „šťavnatejšie“ články, tým lepší predaj.


Čo mi však na týchto médiách až tak nevonia je, že prezentujú z veľkej časti len to negatívne, čo sa v našej spoločnosti deje. Veď viete ako to chodí – 10 príspevkov o vraždách, dopravných nehodách, a našej ctenej vláde ... a na koniec narodenie sloníčaťa v britskej zoo. Noviny vytvárajú ilúziu, ako je to tu všetko zlé, aj keď to v skutočnosti také hrozné nie je.

Je tu kopec vecí, ktoré sú na svete skvelé, ktoré sú dôvodom na radosť – a práve na nich stavajú Dobré Noviny. Tvoria internetové spravodajstvo, ktoré sa zameriava hlavne na to dobré, čo sa u nás a vo svete deje. Informujú o zaujímavých vynálezoch, o úspešných Slovákoch, o veciach zo sveta ekonomiky či motorizmu, zaujímavých kultúrnych udalostiach ... ich záber je skutočne široký. Odoberám ich aj na Facebooku a Twitteri, pretože pozitívnych správ na jeden deň predsa nie je nikdy dosť :)

A čo je na tom celom zaujímavé je, že Dobré Noviny nie sú žiadna „dobrovoľná charita“. Na ich stránkach nájdete plnohodnotnú reklamu vrátane PR článkov od rôznych firiem. A to znamená jediné – že dobré správy dokážu prilákať ľudí minimálne tak dobre, ako tie negatívne senzácie. Koniec koncov, takmer 45 000 fanúšikov na Facebooku za 2 roky hovorí samo za seba.


Myslím, že Dobré Noviny sú dôkazom toho, že myšlienka „robiť správne veci je dobré pre biznis“ je skutočne funkčná. Dobré Noviny nie len že „robia správne veci“ – ešte aj šíria pozitívnu energiu do sveta, ktorá motivuje ľudí robiť správne veci. A tak je ich dopad obrovský.
Autor: Andrej Kras (ArPharazôn)
Fotky: titulná fotka - www.dobrenoviny.sk
Novinári - Esther Vargas, cc-by-sa

Tento článok je možné v neskrátenej a neupravenej podobe šíriť nekomerčným spôsobom s pridaním zdroja http://kapitalizmus24902.blogspot.sk vrátane všetkých skôr uvedených zdrojov a celej tejto poznámky. A ideálne by bolo, ak by ste sa na mňa nejako nakontaktovali.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára