nedeľa 22. januára 2017

Svetlo zadarmo? Bez bateriek, a aj uprostred pralesa!

Skúste si predstaviť toto:
"Stmieva sa, je teplý letný večer. Po celodennej práci na poli sa vraciate domov.
Na stehnách cítite rosu, a slamená strecha vášho domu sa začína tiež ligotať tisíckami malých kvapiek vody. Všetky okná sú tmavé, ako mŕtve.


Vo vnútri je tma ako vo vreci.
Dolejete kerosín do kovovej lampy, zapálite ju, a voilá - "budiš svetlo". Prejdete všetky miestnosti vášho domu, a postupne pozapaľujete aj ostatné lampy.
Pri svetle jednej lampy budete variť večeru, pri druhej si bude vaše dieťa robiť úlohy do školy, a tretiu si vezmete so sebou vonku, keď pôjdete v noci skontrolovať zvieratá v ohrade pri dome."

Čo si myslíte, kde a kedy sa odohráva tento výjav?

a) predmestie New Orleans, rok 1887
b) Španielsky vidiek, rok 1904
c) dedina Namalinda, Uganda, rok 2017

Určite nebolo ťažké uhádnuť, že C je správne.
Bohužiaľ.

Asi 2 miliardy ľudí nemajú prístup k elektrickej energii, hlavne v oblastiach Afriky a juhovýchodnej Ázie. Pre týchto ľudí sú kerosínové lampy stále jediným zdrojom svetla.

Možno to samo o sebe neznie až tak zle, ale ... je tu zopár nevábnych faktov:
- len v Indii je ročne viac ako 1,5 milióna popálenín spôsobených kerosínovými lampami. Okrem toho sú častou príčinou požiarov, ktoré sa rýchlo šíria v slumoch, dedinách a predmestiach medzi slamenými a drevenými domami.
- vdychovanie výparov z kerosínovej lampy je rovné vyfajčeniu 40 cigariet denne. Myslím, že zdravotné riziká ani nemusím ďalej rozvádzať.
- palivo je drahé. Veľkému množstvu domácností v rozvojových krajinách zhltnú platby sa kerosín okolo 30% rodinného rozpočtu. Rodiny sa tak dostávajú do finančnej pasce.

Super, smutné fakty by sme mali za sebou.

A teraz tá dobrá časť.
A tou je Gravity Light.


Z názvu sa dá určite pochopiť všetko podstatné.
Gravity Light je proste lampa, ktorá je poháňaná gravitáciou.
Nič viac, len gravitácia, a trocha ľudskej sily.

Funguje to nasledovne:
1. Gravity Light prichytíte na vyvýšené miesto
2. Na dlhý plastový pás pripevníte závažie (plnú tašku, kamene, či čokoľvek iné)
3. Necháte závažie padať, a máte svetlo.

Pás je totiž pripojený k sérii ozubených kolies, ktoré spomaľujú jeho pád, a vznikajúcu energiu používajú na poháňanie generátora. Ten dodáva elektrinu malým a výkonným LED diódam.


To je celá mágia.
A nie je to vôbec nič svetoborné. Podobné sústavy ozubených kolies pretvárajú gravitáciu na rôzne iné druhy energie po mnoho storočí. Napríklad stroje niektorých kostolných hodín po celej Európe fungujú na podobnom princípe. Pomaly padajúce závažie však v tomto prípade udržuje hodiny v chode, a rozozvučí zvony.

Jim Reeves a Martin Riddlford však spravili niečo dôležité.
Spojili 3 veci - pálčivý problém, staré riešenie a novú technológiu.
A vytvorili tak niečo vážne úžasné. GravityLight môže pomôcť miliónom ľudí po celom svete žiť lepšie, zdravšie a bezpečnejšie.



Martin Riddlford (vľavo) a Jim Reeves


Ak si však myslíte, že podobný nápad sa uchytí len niekde v rozvojových krajinách, mýlite sa.

So svojim nápadom už totiž Jim s Martinom prešli cez 2 úspešne zaplatené kampane na IndieGoGo. Prvá z nich vdýchla GravityLight život, a pomocou druhej sa im podarilo postaviť fabriku na výrobu lámp priamo v Keni, kde zamestnávajú miestnych a pomáhajú tak regiónu.


Projekt zafinancovali ľudia ako ja, či vy.
GravityLight sa totiž zíde aj nám ako bezpečnostný zdroj svetla v prípade výpadku prúdu, ako pomoc na stanovačke a výletoch "mimo civilizáciu", či na osvetlenie tmavej pivnice alebo garáže.

Veď kto by nechcel svetlo kdekoľvek, a úplne zadarmo?


Autor: Andrej Kras (ArPharazôn)
Obrázky:
Gravitylight.com
IndieGoGo



Tento článok je možné v neskrátenej a neupravenej podobe šíriť nekomerčným spôsobom s pridaním zdroja http://kapitalizmus24902.blogspot.sk vrátane všetkých skôr uvedených zdrojov a celej tejto poznámky. A ideálne by bolo, ak by ste sa na mňa nejako nakontaktovali.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára